Župnija Gora

Tu boste našli predstavitev župnije Gora.

ŽUPNIJSKA CERKEV

Župnijska cerkev je posvečena Mariji Snežni. Stoji nad vasjo Petrinci, okrog cerkve je tudi pokopališče. Cerkev sestavlja prezbiterij (zidan v gotskem slogu) na vzhodu, pravokotna ladja, na zahodu je prizidan zvonik, na desni strani prebiterija pa je pravokotna zakristija. V niši na ženski strani je kip sv. Alojzija. Ladja je dolga 9.50 m, široka 6.60 m in visoka 5.50 m. K notranji zahodni ladijski steni je prizidan pevski kor.

K zunanji zahodni ladijski steni je prizidan skoraj 30 m visok zvonik, v katerem visijo trije zvonovi. Streha je od 1998 pokrita z bakreno pločevino.

Cerkev ima danes dva preprosta oltarja, narejena iz lesa in marmorirana. Glavni oltar je posvečen Mariji Snežni, levi stranski oltar pa je posvečen sv. Jožefu, v katerem je slika s prikazom smrti tega svetnika.

Križev pot je leta 1850 naslikal Karl Gotzl. Na mestu desnega stranskega oltarja sedaj stojita krstni kamen ter misijonski križ, pod korom na desni pa spovednica.

ZVONOVI

Gorniška cerkev ima danes tri zvonove: - mali zvon, 1798, Ljubljana, bronast, 350 kg, gis; - srednji zvon, 1998, Žalec, bronast, 614 kg, fis; - veliki zvon, 1922, Jesenice, železen, 855 kg, F;

Leta 1997 so bili zvonovi elektrificirani.

ORGLE

Orgle naj bi postavil Matej Sašek iz Gabrja pri Brusnicah leta 1899. Med prvo svetovno vojno so iz orgel pobrali vse kovinske piščali, ki so bile po vojni obnovljene. Po drugi svetovni vojni pa žal ni so bile vzdrževane. Imajo 8 registrov.